To pierwsza tak duża impreza sportowa, która ma uczcić rocznicę wydarzeń czerwcowych z 1976, nazywanych pierwszym powiewem wolności. Bieg z historią w tle zgromadzi na starcie 1000 biegaczy.
Zmaganiom amatorów biegania na długich dystansach towarzyszyć będzie szereg imprez. Uczestnicy i organizatorzy liczą na wsparcie kibiców. Radomianie mogą w ten sposób pokazać, że są dumni z Radomskiego Czerwca 76.
Historia w tle
W1976 roku wprowadzono drastyczne podwyżki cen żywności. Radomianie jako pierwsi odważyli się zaprotestować przeciwko tej decyzji. Wyszli na ulice. Protest został stłumiony, wielu jego uczestników poddano represjom, jednak władze wycofały się z podwyżek, a wydarzenia radomskie były początkiem powstania wielu ugrupowań opozycyjnych. Do tej pory nie organizowano tak dużej imprezy sportowej, która uczciłaby robotniczy protest. Dzięki staraniom Stowarzyszenia „Biegiem Radom!”, przy wsparciu władz miasta- także finansowym -w tym roku, po raz pierwszy rozegrany zostanie Półmaraton Radomskiego Czerwca 76.
Bieg rozegrany zostanie w najbliższą niedzielę, 23 czerwca.
Jego trasa prowadzi przez ścisłe centrum miasta, w pobliżu miejsc związanych z wydarzeniami z 19-76 roku, między innymi obok siedzi by Lasów Państwowych, gdzie przed laty mieścił się Wojewódzki Komitet Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, przed którym zebrali się protestujący. Przy pomniku Radomskiego Czerwca rozegrana zostanie lotna premia o Puchar Przewodniczącego NSZZ Solidarność Ziemia Radomska.
Pomogą muzycy i peacemakerzy
Start biegu zaplanowano na godz. 10, na ulicy Narutowicza. Biegacze, których zgłosiło się niemal 1000, w tym z Kenii, Rumunii, Holandii, Hiszpanii, Ukrainy, Niemiec, Białorusi, Norwegii oraz USA, będą mieli do pokonania dystans 21 km i 97,5 metra. Trasa posiada atest, czyli potwierdzenie, że jej długość, to faktycznie dystans półmaratonu, a to pozwala uznać osiągnięte wyniki za oficjalne. Limit czasu, wyznaczony przez organizatora wynosi 3 godziny. Po tym czasie osoby, które pozostaną na trasie mogą biec dalej, ale już nie po jezdni, a po chodniku i muszą stosować się do przepisów ruchu drogowego.
Najlepsi, wyczynowi długodystansowcy, przebiegną półmaraton w niewiele ponad godzinę. Amatorzy potrzebować będą więcej czasu.
Tym, którzy „celują” w konkretny wynik, pomogą peacemeakerzy. Razem z biegaczami na trasę wyruszy czterech, specjalnie oznakowanych zawodników, którzy pomogą pokonać trasę w jednym z czterech czasów, 1 godz. i 30 min., 1 godz. i 45 min., 2 godz. oraz 2 godz. i 15 min.
W utrzymaniu odpowiedniego tempa biegu pomogą radomscy muzycy. W czterech miejscach znajdować będą się sceny, na których przez cały czas trwania biegu grać będą radomskie zespoły. Sceny ustawione zostaną w pobliżu Resursy Obywatelskiej, Aquaparku przy ul. Chrobrego, na skwerze przy pomniku Radomskiego Czerwca oraz w okolicach skrzyżowania ulic Lubelskiej i Chorzowskiej. Dodatkowo grupa bębniarzy przemieszczać będzie się po trasie biegu.
Pokażmy, że jesteśmy dumni
Meta Półmaratonu Radomskiego Czerwca 76 znajdować będzie się na miejskim stadionie. Stadion będzie także miejscem, gdzie oczekujący na finisz kibice będą mogli zwiedzić plenerową wystawę poświęconą wydarzeniom z 1 976, przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej w Radomiu. W otoczeniu stadionu znajdować będą się także stoiska, między innymi z odzieżą sportową. Nie zabraknie stoisk gastronomicznych.
– Wspólnie ze wszystkimi instytucjami, które pomagają w organizacji staramy się, aby bieg stał się sportową wizytówką miasta – zapewnia Tadeusz Kraska, prezes Stowarzyszenia „Biegiem Radom!”. – Chcielibyśmy, aby było to wspólne dzieło wszystkich radomian. Dlatego apelujemy o jak najliczniejszą obecność na trasie i doping dla biegaczy. Pokażmy, że jesteśmy dumni z tego, co przed laty wydarzyło się w Radomiu.
Półmaraton Radomskiego Czerwca 76 rozegrany zostanie w niedzielę, 23 czerwca. Start o godz. 10 na ul. Narutowicza. Meta na stadionie MOSiR przy ul.Narutowicza.
Biuro zawodów dla uczestników biegu głównego i biegu charyta-tywnego mieścić będzie się na stadionie od strony ul. Narutowicza. Czynne będzie w godz. 16-20 w sobotę oraz w godz. 7-9.30 w niedzielę.
Biuro zawodów biegów dzieci i młodzieży znajdować będzie się pod trybuną stadionu od strony parku na Plantach. Będzie czynne w niedzielę, w godz. 7-9.30.
Dla kibiców wstęp wolny.