Kenijczyk Kemboi Henry z czasem 1 godzina 4 minuty i 29 sekund wygrał pierwszy Półmaraton Radomskiego Czerwca 76. Na ulice miasta wybiegło ponad 850 osób, aby walczyć o jak najlepszy czas, ale także po to, aby uczcić pamięć radomskich robotników, którzy 37 lat temu wyszli na ulice, aby zaprotestować przeciwko podwyżkom cen żywności.
Pogoda nie była sprzymierzeńcem organizatorów. Największa biegowa impreza w Radomiu, przygotowywana od kilku miesięcy rozpoczęła się z godzinnym opóźnieniem, spowodowanym poranną nawałnicą. Obfite opady deszczu w kilku miejscach zalały trasę, a przede wszystkim uniemożliwiały odpowiednie zabezpieczenie trasy. Wolontariusze odpowiedzialni za odpowiednie oznakowanie trasy stanęli na wysokości zadania. Zdołali na czas przygotować trasę dla ponad 850 uczestników półmaratonu.
Zanim biegacze wyruszyli na trasę liczącą 21 km i 97,5 metra, na stadionie przy ul. Narutowicza rozegrano Charytatywną Milę, jeden z biegów towarzyszących. Wystartowało w nim 50 osób, w tym jeden z głównych sponsorów, Stanisław Bernady z firmy Trend Glass. Dystans 1609 metrów najszybciej pokonał Mateusz Nowacki z Oławy. Drugie miejsce wywalczył Norbert Łojek ze Stowarzyszenia „Biegiem Radom!”, a trzecie Maciej Bujak z Lublina. Całkowity wpływ z wpisowego przeznaczono na rzecz Stowarzyszenia Ojca Pio, które zbiera pieniądze na budowę hospicjum koło Iłży.
Po zakończeniu charytatywnego biegu, licznie zgromadzeni kibice przeszli ze stadionu na ulicę Narutowicza, w miejsce startu półmaratonu. Biegacze pierwsze kilkaset metrów pokonali mijając szpaler widzów, żywiołowo dopingujących biegaczy. Doping towarzyszył uczestnikom zmagań na niemal całej trasie. Radomianie zachowali się fantastycznie. Sympatię wzbudzały dzieciaki z kilku szkół podstawowych, między innymi nr 1, 4, 6, 31, 34, z Małęczyna i Cerekwi robiące sporo hałasu. Ale prawdziwym „przebojem” okazali się bębniarze. Miarowe rytmy pomagały zwłaszcza na finiszu, na bieżni stadionu.
Uczennice klasy siatkarskiej Publicznego Gimnazjum nr 13, studenci Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego, sprawnie obsługiwali punkty żywieniowe. Wśród studentów-wolontariuszy nie zabrakło znanych młodych sportowców. Jednym z nich był Bartłomiej Grzechnik, siatkarz Czarnych Radom i reprezentacji Polski juniorów. Nad bezpieczeństwem biegaczy i kibiców czuwali radomscy policjanci, strażnicy miejscy oraz uczniowie klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego im. Stanisława Staszica oraz z Chwałowic.
Sama trasa okazała się dość trudna. Niewiele osób spodziewało się, że w Radomiu, mogą znajdować się tak długie podbiegi. Sam Yared Shegumo, mistrz Polski w maratonie przyznał, że trasa w Radomiu dała mu mocno w kość. Shegumo zajął ostatecznie 5. miejsce z czasem 1 godz. 5 min. i 50 sek. i był najszybszym z Polaków. Zwycięzcą pierwszego Półmaratonu Radomskiego Czerwca 76 został Kenijczyk Kemboi Henry (1:04.29). Wśród kobiet wygrała Ukrainka Tetiana Wernygor (1:14.52). Najszybszy z Radomian, Paweł Kamusiński poprawił rekord życiowy o ponad 3 minuty i finiszował na 17. miejscu (1:18.30). Najlepszą zawodniczką z Radomia została Karolina Waśniewska.
W ramach półmaratonu rozegrano nieoficjalne mistrzostwa Polski w biegu z wózkiem. Wygrał Andrzej Ignatowicz z Warszawy z czasem 1 godz. 29 min. i 29 sek., ale największe zainteresowanie wzbudzała Amerykanka, Malvina Foss, biegnąca z „podwójnym” wózkiem, bowiem jest mamą bliźniaków.
Na mecie, na każdego z zawodników, którzy kończyli bieg czekał pamiątkowy medal, napoje i posiłek. Najlepsi odebrali puchary i nagrody.
Uczestnicy chwalili imprezę, podobnie jak kibice. Bieg zgodnie z zamysłem był wspólną imprezą wszystkich mieszkańców miasta, w której każdy miał swój udział. Okazuje się, że sportowy sposób uczczenia robotniczego protestu ma wielu zwolenników.
Wyniki, bieg główny
1. Kemboi Henry (Kenia) 1:04.29,
2. Roman Romanienko (Ukraina) 1:04.56,
3. Elisha Kiprotich Sawe (Kenia) 1:05.06,
4. Michalo Iweruk (Ukraina) 1:05.37,
5. Yared Shegumo (AZS AWF Warszawa) 1:05.50,
6. Igor Olefrinenko (Ukraina) 1:06.28.
Kobiety
1. Tetiana Wernygor (Ukraina) 1:14.52,
2. Daniella Cirlan (Rumunia) 1:16.11,
3. Dorota Gruca (Agros Zamość) 1:17.08,
4. Christine Chepkemei (Kenia) 1:17.56,
5. Anna Peczko (Ukraina) 1:21.38,
6. Monika Kaczmarek (Łódź) 1:26.29.
Mistrzostwa w biegu z wózkiem
1. Andrzej Ignatowicz (Warszawa) 1:29.29,
2. Mariusz Pożoga (Otwock) 1:34.43,
3. Łukasz Witanowski (Warszawa) 1:40.38,
4. Tomasz Drążkowski (Warszawa) 1:41.39,
5. Paweł Jach (Wrocław) 1:42.53,
6. Andrzej Korkosz (Bliżne) 1:45.23.